fbpx

Historia Klubu

Zalążki klubu

Inicjatorem i założycielem klubu, który wówczas nie posiadał nazwy ani nie działał w oparciu o zrzeszenie bądź też organizację był Alfred Kobierski. Został on również pierwszym kapitanem zespołu, a drużyna rozpoczęła treningi na starym boisku położonym nad Nidą.

Pierwsza nazwa: KS OSP Pińczów

W czerwcu 1945 roku piłkarze z Pińczowa rozegrali towarzyski mecz z oddziałami radzieckimi, które wracały z zachodu. Gospodarze pokonali rywali 11:0, zaś w kolejnym spotkaniu zwyciężyli drużynę Wojska Polskiego 12:1. Na przełomie 1945 i 1946 roku postanowiono oprzeć działalność zespołu o Ochotniczą Straż Pożarną w Pińczowie. Klub rozpoczął działalność jako zrzeszenie, przyjął nazwę KS OSP, a prezesem został Jerzy Gizowski. Klub zgłosił akces do Kieleckiego Okręgowego Związku Piłki Nożnej i przystąpił do rozgrywek klasy C.

KS Gawęda Pińczów

W 1949 roku zmieniono nazwę na KS Gawęda, zaś drużyna wywalczyła awans do klasy B. W 1952 roku zespół uzyskał kolejną promocję, lecz po reorganizacji rozgrywek ponownie znalazł się klasie B.

Fuzja z Budowlani Pińczów

W sezonie 1954 odbywały się derby Pińczowa pomiędzy Gawędą, a drugą drużyna z tego miasta, Budowlanymi. Po zakończeniu rozgrywek doszło do połączenia obu zespołów w jeden o nazwie Budowlani.

Budowlani Nidą Pińczów

W 1957 roku nastąpiła kolejna zmiana nazwy, tym razem na Nida. Prezesem został major Józef Leksowski, pod którego kierownictwem klub występował przez kolejne 15. lat.

Pod koniec lat 50. funkcję trenera pełnił Marian Kurdziel i to on wprowadził w drużynie systematyczne treningi. Szybko przyniosły one efekt – w 1960 roku po wygraniu klasy B Nida w barażach pokonała Victorię Skalbmierz i powróciła do klasy A. W sezonie 1961/1962 podopieczni Mariana Jabłońskiego uplasowali się na drugim miejscu i wywalczyli promocję do klasy okręgowej.

W lidze okręgowej pińczowski zespół występował do 1969 roku, gdy po raz kolejny spadł do klasy A. Następny awans piłkarze Nidy uzyskali w 1974 roku, a w sezonie 1979/1980 rywalizowali w nowo utworzonej IV lidze międzyokręgowej, w której przeciwnikami były zespoły z województwa radomskiego i tarnobrzeskiego. W latach 80. Nida występowała w klasie okręgowej, z przerwą na sezon 1981/1982, kiedy to pińczowianie rywalizowali z innym drużynami w klasie A. W 1990 roku reaktywowano IV ligę międzyokręgową, w której znalazł się klub. Występował w niej przez kilka następnych lat.

Puchar Okręgu dla Pińczowa. Awans do III ligi

W 1995 Nida zdobyła pierwszy w historii klubu Puchar Okręgu Kieleckiego dający możliwość grania w Pucharze Polski na szczeblu centralnym, w sezonie 1996/1997 zdobył tytuł mistrzowski równoznaczny z historycznym awansem do III ligi. W tym sezonie Nida o awans walczyła z Buskiem Zdrój zwyciężając 1:0 derbowy mecz w Busku po fantastycznym golu Roberta Chlewickiego, ówczesnego króla strzelców IV ligi. Na stadionie zasiadło wtedy 5000 tyś widzów. W rozgrywkach trzeciej ligi Nida z dorobkiem 36. punktów uplasowała się na 12. miejscu. Nieoczekiwane reformy spowodowały, że z ligi spadło jedenaście ostatnich zespołów, w tym zespół z Pińczowa. W sezonie 2000/2001 po kolejnych reorganizacjach drużyna znalazła się w nowo utworzonej IV lidze świętokrzyskiej.

Cracovia, Korona, Motor, Hutnik, Polonia gościły w Pińczowie

W sezonie 2001/2002 z dorobkiem 64 punktów Nida Pińczów zajmuje pierwsze miejsce w rozgrywkach IV ligi i awansuje w szeregi trzecioligowców. Pobyt wśród nich nie trwał jednak długo, ponieważ Nida zajmując 15. lokatę zostaje zdegradowana. W sezonie tym Nida grała m.in. takim zespołami jak Cracovia, Korona Kielce, Hutnik Kraków, Polonia Przemyśl czy Motor Lubin. Na pińczowski stadion przychodziło średnio ok 1000 kibiców na mecz. W sezonie 2003/2004 Nida doskonale spisywała się w IV lidze, pod wodzą trenera Roberta Stachurskiego z dorobkiem 67 punktów uplasowała się na drugiej pozycji, lepsza od Naszego zespołu okazała Wierną Małogoszcz tylko jeden punkt i to ona uzyskała awans.

PKS Ponidzie-Nida Pińczów

W czerwcu 2004 roku sekcja piłki nożnej KS Nida została przekazana do Parafialnego Klubu Sportowego Ponidzie-Nida i zgłoszona do rozgrywek IV ligi świętokrzyskiej jako Autonomiczna Sekcja Piłki Nożnej PKS Ponidzie-Nida Pińczów. Również w sezonie 2004/2005 zespół znajdował się w czołówce tabeli, jednak pierwsze miejsce zajął AKS Busko-Zdrój. W kolejnych rozgrywkach Nidę ponownie wymieniano był wśród faworytów ligi, ale najlepszym zespołem okazały się rezerwy pierwszoligowej Korony Kielce. Nida zajęła 4 miejsce.

60-lecie Klubu

W jubileuszowym 2006 roku piłkarzem 60-lecia wybrano Wojciecha Chrobota, a trenerem Zdzisława Boduszka. W maju 2006 roku Nida po raz drugi w historii klubu sięgnęli po Puchar Polski na szczeblu regionu pokonując w finałowym meczu rezerwy KSZO Ostrowiec 3:0. W rozgrywkach na szczeblu centralnym piłkarze Nidy dotarli do I rundy Pucharu Polski przegrywając ze Świtem Nowy Dwór Mazowiecki 3:0, po drodze pokonując Siarkę Tarnobrzeg 1:0. W sezonie 2006/2007 Nida znów prezentowała się solidnie. Napastnik Robert Chlewicki z 26. golami na koncie został najskuteczniejszym zawodnikiem ligi, ale wynik ten nie pomógł drużynie w awansie, Nida zajęła 3 miejsce, a do III ligi awansował Naprzód Jędrzejów. Sezon 2007/2008 był historycznym sezonem, Nida Pińczów z dorobkiem 67 punktów zajęła pierwsze miejsce w lidze i zagrała w barażach o awans do nowo tworzonej II ligi. W nich klub spotkał się z Izolatorem Boguchwała i okazał się lepszy, a promocję dał lepszy bilans goli zdobytych na wyjeździe.

II Liga w Pińczowie

Od 0:4 z Hetmanem Zamość do 0:1 z Hetmanem Zamość – tak przedstawiał się dorobek piłkarzy Ponidzia Nidy w pierwszym roku występów w drugiej lidze. W tym czasie w Pińczowie pracowało trzech trenerów. Stanisława Maja zastąpił znany z występów w Wiśle Kraków Jerzy Kowalik, lecz krakowianin pracował w Pińczowie tylko dwa tygodnie. W połowie września drużynę przejął Piotr Jawień. I wtedy nastąpił poważny kryzys. Nida przegrała pięć spotkań z rzędu, gubiąc sporo punktów. Na szczęście końcówka sezonu była bardzo udana: remisy z możnymi, Kolejarzem Stróże i KSZO Ostrowiec Świętokrzyski, oraz wyjazdowe zwycięstwo z ŁKS Łomża pokazały, że naszego beniaminka stać na dobrą grę. 1 grudnia 2008 roku nowym prezesem został Jerzy Kucybała. Zmianie uległa nazwa klubu, który od grudnia nosi nazwę TS 1946 Nida Pińczów. Pomimo wzmocnień drużynie nie udało się utrzymać w II lidze. 1 lipca 2009 Nida rozegrała mecz w Pucharze Polski, w którym odpadła w rundzie przedwstępnej po porażce w rzutach karnych z Kolejarzem Stróże. Odeszli wszyscy zawodnicy, którzy zasilili Klub w przerwie zimowej. 8 lipca 2009 na fotel prezes powrócił Mariusz Karcz. Nida przechodziła wtedy ciężki okres. Spadek do III ligi, zmiana prezesa, zarządu, zmiana trenera, ciągłe problemy finansowe i wreszcie niespodziewana możliwość powrotu do drugoligowych rozgrywek. Możliwość, z której zarząd klubu nie skorzystał zmienił się także zarząd klubu. Ściągnięto kilku piłkarzy, głównie z Kielc i Jędrzejowa. Trenerem został Ireneusz Pietrzykowski. Na półmetku sezonu Nida zajmowała wysoką 4 pozycję.

Nida 3-ci raz z Pucharem Okręgu

W połowie grudnia trenerem Nidy przestaje być Pietrzykowski, zabierając ze sobą do nowej drużyny 7 podstawowych zawodników. Nowym – starym trenerem został był napastnik Nidy Zdzisław Maj, który ściągnął na Pałęki wychowanków Nidy, którzy grali w ościennych klubach. W sezonie 2009/2010 Nida zajęła 11. miejsce. 4 lipca 2010 Nida zdobyła trzeci w historii klubu Puchar Polski na szczeblu regionu pokonując w finale tych rozgrywek Juventę Starachowice 2:1. Na szczeblu centralnym Pińczowianie ulegli w rundzie przedwstępnej Resovi Rzeszów 0:1 i odpali z tych rozgrywek.

źródła: S. Piasta 80 lat Świętokrzyskiego Związku Piłki Nożnej, 90minut.pl, wikipedia, Echo Dnia, własne